Lasse og Mathilde
Violin, guitar og varme stemmer
Lasse og Mathilde har gennem flere årtier stået for høj kvalitet, når de har komponeret musik til dansk lyrik af særlig kaliber. Lasse og Mathilde har gennem årene haft mange musikalske venner, og de fleste har været at finde som topnavne i dansk og amerikansk musikliv.
Når Lasse og Mathilde går på scenen, får publikum en herligt sammensætning af violin, guitar og to varme stemmer. Lasse og Mathilde fremfører alt fra blues til poesi, lidt jazz, lidt rock, tekster med kant og til eftertanke. De løsner op med underfundig humor, som skaber en varm og dejlig stemning over en koncert med spændvidde, musikalske udflugter og voldsom hygge.
En koncert med Lasse og Mathilde er en koncert med det hele, og der også appellerer til genhør med 'Fyn er Fin' og andre gode kendte hits.




Vil du vide mere om Lasse og Mathilde?
Kontakt Showbizz.dk
På tlf. 70 27 03 07
Eller på showbizz@showbizz.dk.
Se mange flere
aktuelle kunstnere på
www.showbizz.dk
Har du brug for hjælp?
