The Antonelli Orchestra
Bandet fra Vild med Dans
Fredag efter fredag spiller The Antonelli Orchestra op til dans i TV-showet på TV2 ' Vild med dans'. Derudover kender du dem sikkert også fra 'Toppen af Poppen'.
The Antonelli Orchestra er sammensat af kapelmester Claes Antonsen og er et band udover det sædvanlige. Claes Andersen har spillet sammen med en lang række af Danmarks største koncertnavne som, Thomas Helmig, Søs Fenger, Sanne Salomonsen, Danse Orkestret, Erann DD, Anne Linnet og mange, mange flere. I TV er Claes kendt for at have medvirket i utallige shows. Her iblandt: 'Her er dit liv', 'Venner for livet' og 'Klassefesten'.
The Antonelli Orchestra er desuden blevet udnævnt af BBC, som er ophavsmændene bag konceptet til 'Vild med Dans' til det bedste orkester, der er med i showkonceptet verden over. Hvis du skal have kridtet danseskoene, skal du lade The Antonelli Orchestra stå for musikken til jeres næste arrangement.

Vil du vide mere om The Antonelli Orchestra?
Kontakt Showbizz.dk
På tlf. 70 27 03 07
Eller på showbizz@showbizz.dk.
Se mange flere
aktuelle kunstnere på
www.showbizz.dk