Book René Jakobsen – Tilbage til 80’erne på tlf: 70 27 03 07 | Showbizz Danmark

Menu

René Jakobsen – Tilbage til 80’erne

I optrædenen ”Tilbage til 80’erne med René Jakobsen” tager den populære sanger og entertainer René Jakobsen publikum med på en nostalgisk og festlig rejse tilbage til det årti, der i nyere tid har budt på flest langtidsholdbare danske og udenlandske hits – 80’ERNE.

80’erne var meget mere end bare musik. Det var årtiet med skulderpuder og pastelfarver, walkman og kassettebånd, neon, store frisurer og endnu større drømme. En tid, hvor TV, radio og musik samlede generationer, og hvor hits blev fælles referencepunkter i hverdagen.

Tilbage til 80’erne med René Jakobsen er en musikalsk og festlig hyldest til årtiet, hvor publikum kan glæde sig til alle de største hits – leveret med energi, nærvær og masser af spilleglæde. Det er umuligt ikke at synge med, danse eller smile, når de velkendte toner fylder rummet.

Repertoiret byder på et væld af danske 80’er-klassikere fra kunstnere som

Danseorkestret, Dodo & The Dodos, TV-2, Tøsedrengene, Ray Dee Ohh, Rocazino, Halberg Larsen, Gnags, TV2, Thomas Helmig, Sanne Salomonsen, Laban, Back To Back m.fl

Derudover er der naturligvis også de helt store internationale 80’er-hits fra navne som

Michael Jackson, Queen, Phil Collins, Shakin’ Stevens, Pet Shop Boys, Culture Club, Europe, Kool & The Gang, Johnny Logan, Bruce Springsteen, Tina Turner, Nik Kershaw, UB40, Bryan Adams, Rick Astley, Wham! m.fl.

Publikum får mulighed for både at genopleve de ikoniske sange og tiden, de stammer fra. Måske vækkes minder fra festlige aftener på dansegulvet – eller fra øjeblikke, hvor sangene første gang blev præsenteret af Jørgen de Mylius eller Kim Schumacher i et af tidens populære radio- eller TV-programmer.

“Tilbage til 80’erne med René Jakobsen” er ren nostalgi, høj stemning og fællessang – et show, der samler publikum om musikken og minderne fra et uforglemmeligt årti.

OM RENÉ JAKOBSEN

I mere end 30 år har René Jakobsen – også kendt som Skinken – sat gang i fester i hele Danmark og i udlandet. Fra caféer, bodegaer, byfester og markedspladser til firmafester, 24-timers Le Mans og krydstogtskibe i Europa. René har stået på scenerne – og han ved, hvordan man samler et publikum.

René Jakobsen optræder bl.a. med tribute-shows som:

Bamse Show med René Jakobsen
Grand Prix Festen med René Jakobsen
Det bedste til dig og dine venner – René Jakobsen synger Kim Larsen
Tilbage til 80’erne med René Jakobsen

Derudover optræder han under kunstnernavnet Skinken med et bredt og festligt repertoire bestående af danske navne som Kim Larsen, John Mogensen, Shu-bi-dua, TV-2, Thomas Helmig, Gnags, Rasmus Seebach, Dizzy Mizz Lizzy, Carpark North, D-A-D og Volbeat – samt internationale kunstnere som Elton John, Bryan Adams, AC/DC, ABBA og Boney M.

Blandt arrangører og publikum har René fået kælenavnet “Den Skrigende Skinke” – en kærlig reference til hans karakteristiske fremtoning og imponerende stemme, som uden problemer rammer både de høje toner og den gode stemning.

Galleri
Pris
Print

Ønsker du priser på René Jakobsen – Tilbage til 80’erne, så kontakt os på telefon 70 27 03 07 eller udfyld kontaktformularen her på siden.

Priser afhænger af tid, sted, type af event og antal personer.

Send forespørgsel

Send os en uforpligtende forespørgsel og få lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.

Det siger kunderne om Showbizz Danmark

Edith Knudsen, Bramming

"Tak for hjælpen. Alle gæsterne roste underholdningen. Stor anbefaling herfra".

Sonja & Torsten, Holbæk

"Det er måske kun 1 gang i livet, man holder sådan en fest og så er det jo dejligt, at alting er i orden og man kan se tilbage på en god oplevelse. Tak for hjælpen med musikken".

Mona Jørgensen, Slimminge

"Tusind tak for super fin betjening i forbindelse med vores store fest. Det blev et rigtig godt arrangement"..

Claus Nielsen, Ringe

"I er for vilde! Vi snakker stadig om den fede fest vi holdt med klubben. Alt fra underholdning til musik og mad var totalt i orden".

Karoline K. Mortensen

"Hej Showbizz Danmark. Vil lige give en tilbagemelding på vores fest - det blev et kanon arrangement, som både vi og vores gæster var meget tilfredse med. Vi vender helt sikkert tilbage til jer når en ny fest skal arrangeres".

Per Nielsen, Odense

"Vi valgte Showbizz Danmark som leverandør til vores årlige fest. Stor tak for god service".

Per S. Hemmingsen

"Jeg stod for den årlige familiefest i år og dvs. jeg arrangerede alt fra mad til underholdning... men fik alletiders fine hjælp fra Showbizz Danmark, som leverede både forlystelse og musik. Tusind tak for det - vi havde en super god fest".

Poul & Karin, Nivå

"Vi har kun ros til underholdningen til vores fest. Det blev et meget vellykket arrangement som vi kan kigge tilbage på med glæde i mange år fremover. Mange tak til jer".

Kim Tvarsted

"Fantastisk arrangement vi fik stablet på benene ved hjælp af ShowBizz Danmark".

Mette og Pia

Hej Showbizz. Vi er mega glade for vi endelig må holde fredagsbar igen og tusind tak for jeres ideer til underholdning. Det gør det hele meget nemmere jo"

Søren og Henning

"Lidt af et vovestykke vi kastede os ud i, da vi sagde ja til at arrangere årets julefrokost i klubben. MEN, så fandt vi på at kontakte Showbizz Danmark som nærmest klarede det hele og leverede både musik og underholdning. Super fedt. Tak for det".

Sammen sørger vi for, at dit arrangement bliver noget helt særligt.
Du behøver kun at søge ét sted

Vi er Danmarks eneste landsdækkende booking bureau.

Underholdning siden 1956

Vi har mere end 65 års erfaring indenfor branchen.

Stort udvalg

Vi har Danmarks største udvalg af kunstnere.

Vi anbefaler også

Vi formidler kunstnere, som optræder på højt niveau og gør dit arrangement til noget helt specielt.

Sådan booker du gennem Showbizz
trin for trin.
1. Vælg din underholdning:

Søg efter underholdning, musik, foredrag eller forlystelses-aktiviteter i vores database.
Find det, du ønsker til dit næste arrangement.

2. Kontakt os:

Kontakt os på tlf. 70 27 03 07 eller skriv til os på showbizz@showbizz.dk. Fortæl os, hvad du evt. ønsker mere information om - oplys gerne budget, dato og anledning.

3. Aftalen udfærdiges:

Vores bookere sidder klar til at hjælpe dig og når aftalen er på plads udfærdiges en kontrakt, der indeholder al praktisk information. Op til arrangementet afregnes via faktura og så er
du klar til at nyde arrangementet.

Har du brug for hjælp?

Har du brug for hjælp?

Andy sidder klar til at rådgive dig, hvis du har brug for hjælp, råd eller lign.
Andy Hansen Booker & Manager

Vil du modtage inspiration til dit næste event?

julie1
brug for hjælp?