Book Beverly Hills Orchestra på tlf: 70 27 03 07 | Showbizz Danmark
Søg
Generic filters
  • Skal din næste firmafest afvikles topprofessionelt?

    Vi har masser af bud på underholdning til alle
    typer arrangementer i hele landet.

Menu

Søg
Generic filters

Beverly Hills Orchestra

Et af de absolut fedeste partybands!

Beverly Hills Orchestra, kaldet BHO i folkemunde, blev dannet en varm sommerdag i 1986 i Helsingør.

Det er kommet på mode at hyre BHO med gæstesolister, hvorved de kalder sig BHO ALL STARS. Her er nogle af de navne, der dukker op i den forbindelse: Jimmy, Colding, Martin Brygmann, Rugsted/Kreutzfeldt, Søs Fenger, Bobo Moreno, Morten Remar, Daniel, Søren Sko, Alberte m.fl.

Projektet blev startet på “fritidsbasis” dels som parallelprojekt til orkestermusikernes “seriøse” projekter og dels som supplerende understøttelse til den supplerende understøttelse.

Orkesterets spæde skridt blev taget på Café Gadespejlet i Humlebæk, hvor øldrikning blevet taget rimelig seriøst og indeklima var et begreb fra en anden planet. Det var varmt, det var vådt og der var, fra BHO, ind imellem sporadiske momenter af stor musikalsk udfoldelse - eller måske snarere effektivitet.

Senere blev de små caféjobs til mere prestigefyldte jobs på gymnasierne udi det nordsjællandske, og det varede ikke lang tid, før orkestrets renommé var kendt både langt syd og nord for Helsingør.

BHO begyndte i 1990 at spille på Café Paradis i Hornbæk, og det medførte en kraftig ekspansion af kundegruppen, som nu også kom til at bestå af københavnere og andet godtfolk langs “whiskeybæltet” i Nordsjælland.

Morten Remar fik travlt med Back to Back, og ynglingen Henrik Launbjerg tiltrådte som ny førsteelsker i orkestret til tider sammen med Morten Remar i en slags dobbelt sangerføring. En kombination som orkestret ved udvalgte lejligheder i øvrigt stadig kan opleves med.

Peter Bendtsen flyttede til Fyn og BHO hyrede basafløser Lars Elswing. Han er nu avanceret til fast afløser på hegnet med de tykke strenge. Det går udmærket.

I det hele taget har der været mange dygtige sangere tilknyttet BHO i kortere eller længere perioder ad gangen.

Partybandet består af:

Henrik Launbjerg – vokal

Hans H. Egestorp – guitar

Lars Elswing – bas

Mikkel Søby – trommer

Stig Skovlind – keyboard

Galleri
Video
Pris
Print

Ønsker du priser på Beverly Hills Orchestra, så kontakt os på telefon 70 27 03 07 eller udfyld kontaktformularen her på siden.

Priser afhænger af tid, sted, type af event og antal personer.

Send forespørgsel

Send os en uforpligtende forespørgsel og få lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.

Det siger kunderne om Showbizz Danmark

Anne Jensen, Åbenrå

"Vi har gennem de sidste 5 år brugt Showbizz Danmark til at finde underholdning til vores fester. Her får vi altid god service og gode muligheder".

Per S. Hemmingsen

"Jeg stod for den årlige familiefest i år og dvs. jeg arrangerede alt fra mad til underholdning... men fik alletiders fine hjælp fra Showbizz Danmark, som leverede både forlystelse og musik. Tusind tak for det - vi havde en super god fest".

Per Nielsen, Odense

"Vi valgte Showbizz Danmark som leverandør til vores årlige fest. Stor tak for god service".

Merete Møller og sønner

"Vi er blevet de nye festarrangører i familien efter vores meget vellykkede arrangement sidst... og det job tager vi gerne med Showbizz Danmark som sparringspartner. Alt gik som smurt"

Edith Knudsen, Bramming

"Tak for hjælpen. Alle gæsterne roste underholdningen. Stor anbefaling herfra".

Mette og Pia

Hej Showbizz. Vi er mega glade for vi endelig må holde fredagsbar igen og tusind tak for jeres ideer til underholdning. Det gør det hele meget nemmere jo"

Sonja & Torsten, Holbæk

"Det er måske kun 1 gang i livet, man holder sådan en fest og så er det jo dejligt, at alting er i orden og man kan se tilbage på en god oplevelse. Tak for hjælpen med musikken".

John Jensen, Herning

"Vi har booket musik gennem Showbizz Danmark. God og kyndig vejledning og hurtig booking".

Claus G. Mikkelsen

"Bestyrelsen og jeg fik igen et godt arrangement op at stå. Denne gang leverede Showbizz Danmark musikken og det var vi alle meget tilfredse med. Gode anbefalinger herfra".

Poul & Karin, Nivå

"Vi har kun ros til underholdningen til vores fest. Det blev et meget vellykket arrangement som vi kan kigge tilbage på med glæde i mange år fremover. Mange tak til jer".

Henriette Højmann, Nykøbing M.

"Bare rart med god inspiration, dygtig hjælp i telefonen og et overstået og meget vellykket arrangement. I holdt, hvad I lovede. Tusind tak for jer i Showbizz Danmark".

Sammen sørger vi for, at dit arrangement bliver noget helt særligt.
Du behøver kun at søge ét sted

Vi er Danmarks eneste landsdækkende booking bureau.

Underholdning siden 1956

Vi har mere end 65 års erfaring indenfor branchen.

Stort udvalg

Vi har Danmarks største udvalg af kunstnere.

Vi anbefaler også

Vi formidler kunstnere, som optræder på højt niveau og gør dit arrangement til noget helt specielt.

Sådan booker du gennem Showbizz
trin for trin.
1. Vælg din underholdning:

Søg efter underholdning, musik, foredrag eller forlystelses-aktiviteter i vores database.
Find det, du ønsker til dit næste arrangement.

2. Kontakt os:

Kontakt os på tlf. 70 27 03 07 eller skriv til os på showbizz@showbizz.dk. Fortæl os, hvad du evt. ønsker mere information om - oplys gerne budget, dato og anledning.

3. Aftalen udfærdiges:

Vores bookere sidder klar til at hjælpe dig og når aftalen er på plads udfærdiges en kontrakt, der indeholder al praktisk information. Op til arrangementet afregnes via faktura og så er
du klar til at nyde arrangementet.

Har du brug for hjælp?

Har du brug for hjælp?

Vores helpdesk sidder klar til at rådgive dig, hvis du har brug for hjælp, råd eller lign.
Vores helpdesk Kontakt:
Søg
Generic filters

Vil du modtage inspiration til dit næste event?

julie1
brug for hjælp?